Wykopy i fundamenty

Decyzję o sposobie fundamentowania podejmuje kon­struktor na podstawie dokumentacji geotechnicznej, w której opisane są warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Wymiary fundamentów projektuje się w zależ­ności od wielkości obciążeń, jakie muszą przenieść, oraz rodzaju i stanu gruntu, w jakim będą wykonywane. W gruntach piaszczystych określa się ich zagęszczenie, a w gruntach spoistych – plastyczność. Fundamenty mu­szą być tak dobrane, aby w sposób bezpieczny (bez nad­miernych osiadań) przenosiły obciążenie na grunt.

Ławy i stopy

Jeśli na działce występują grunty o dobrej nośności, czyli takie, które obciążone budynkiem nie będą osiadać, domy jednorodzinne najczęściej posadawia się na ławach fundamentowych. Na nich opiera się ściany fundamento­we lub ściany piwnic. Ławy pod domy jednorodzinne naj­częściej są betonowe i mają 50-40 cm wysokości oraz 40- -80 cm szerokości. Jeśli w budynku część obciążeń jest przekazywana na grunt nie przez ściany, lecz przez słupy, to wtedy pod nimi wykonuje się stopy fundamentowe. Jeżeli grunt jest słaby, a obciążenia fundamentu mają być znaczne, należy zrobić bardzo szeroką ławę żelbetową. Wtedy w jej dolnej części układa się zbrojenie poprzeczne (czasami wystarczy zwiększyć jej wysokość). Zbrojenie poprzeczne (a nie podłużne) decyduje o tym, czy ława jest żelbetowa, czy nie. W domach jednorodzinnych zwykle jednak nie ma potrzeby stosowania ław żelbetowych.

Płyta fundamentowa

To jeszcze inny rodzaj fundamentu. Rozkłada ona cię­żar budynku na całą powierzchnię zabudowy. Dzięki te­mu na każdy centymetr obciążonego gruntu przypada znacznie mniejszy nacisk. Dla przykładu: płyta fundamen­towa pod budynkiem o wymiarach 12 x 10 m będzie miała 120 m2 powierzchni, a ławy fundamentowe pod ten sam budynek będą miały powierzchnię około 40 m2. Podłoże pod płytą będzie więc obciążone trzy ra­zy mniej niż pod ławami fundamentowymi. Dlatego po­sadowienie na płycie fundamentowej stosuje się wtedy, gdy w podłożu występują grunty o małej nośności, na przykład mady (gliny pochodzenia rzecznego) oraz gdy w podłożu występują niejednorodne warunki gruntowe: pod częścią budynku występują grunty moc­niejsze, pod częścią – słabsze. Taki typ podłoża powodu­je nierównomierne osiadanie budynków. Żelbetowa płyta będąca sztywną konstrukcją może uchronić dom przed uszkodzeniem.

Na płycie fundamentowej posadawia się zarówno bu­dynki podpiwniczone, jak i niepodpiwniczone.

Dom niepodpiwniczony

Stopy i ławy fundamentowe powinny sięgać poniżej strefy przemarzania, która w zależności od rejonu kraju sięga 0,8-1,4 m poniżej poziomu terenu. Geotechnik musi oznaczyć uziarnienie gruntu i określić, czy grunty na działce są gruntami wysadzinowymi, czy nie.

W gruntach niewysadzinowych (większość piasków), czyli takich, które zamarzając, nie zwiększają swo­jej objętości, fundamenty można posadowić w strefie przemarzania, ale nawet wtedy głębokość posadowienia nie powinna być mniejsza niż 0,5 m. Wykopy w domach bez piwnic robi się na ogół nie pod cały dom, ale tylko pod ławy fundamentowe. Zwykle płytkie, dlatego nie trzeba ich specjalnie zabezpieczać, nawet jeśli ich skarpy są pionowe. Z terenu budowy należy usunąć humus (ziemię roślinną), który przyda się po zakoń- czeniu budowy do urządzania przydomowego ogrodu.

jeżeli dom będzie posadowiony w gruntach spoistych gliny, iły), ławy można betonować bezpośrednio w gruncie. Wtedy robi się wykop dokładanie o wymiarach ławy i układa w nim zbrojenie, a następnie mieszankę betonową. Jeśli po zrobieniu wykopu spadnie deszcz i na jego dnie będzie stała woda, można ją wybrać (na przykład pompą), ale i tak dno wykopu nie będzie już twarde. Dlatego cc usunięciu wody należy tam wsypać suchą, nienozrobioną z wodą mieszankę betonową. Na dnie wykopu powsta­nie w ten sposób betonowa warstwa, na której będzie można ułożyć zbrojenie, a następnie betonować ławę.

Ma naszych budowach często w podobny sposób robi się wykopy w gruntach niespoistych (piaskach, żwi­rach). Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż podczas układa­na betonu część zaczynu cementowego wnika w piasek, a to powoduje osłabienie betonu. Nie wystarczy też ułożenie na dnie wykopu warstwy 5-10 cm chudego betonu (w którym jest mniej cementu niż w zwykłym), gdyż zabezpiecza się tylko dno wykopu, a zaczyn i tak ucieka bokami.

Wyjściem z sytuacji jest zrobienie wykopu 5-10 cm szer­szego, niż ustalono w projekcie. Beton będzie co prawda słabszy, bo część zaprawy ucieknie, ale szersza ława prze­niesie przewidywane obciążenia. Stosując to rozwiązanie, zużyje się więcej mieszanki betonowej.

Najlepsze i niezbyt kosztowne jest ułożenie w wykopie folii hydroizolacyjnej, która nie tylko zabezpieczy mieszan­kę betonową przed wypływaniem z niej zaczynu cemen­towego, ale też ułatwi wiązanie betonu. Folię można bo­wiem wywinąć i przykryć nią ławę, chroniąc w ten sposób beton przed zbyt szybkim wysychaniem.

 

 

Przemarzanie gruntów

Przemarzanie gruntów

Podział Polski na strefy – zależnie od głębokości przemarzania gruntu.

Minimalna głębokość posadowienia fundamentów zależy od głębokości przemarzania gruntu, a więc od strefy klimatycznej, w której budujemy dom. W Polsce wyodrębniono cztery takie strefy

 

Ławy i stopy fundamentowe można też betonować w deskowaniu ustawionym na dnie wykopu. W gruntach niespoistych warto wtedy ułożyć warstwę chudego beto­nu, a dopiero potem ustawić deskowanie i wykonać ławę. Sposób ten zapewnia największą precyzję robót jest jed­nak pracochłonny i kosztuje więcej niż betonowanie bez­pośrednio w gruncie. Sytuacja komplikuje się, gdy w pod­łożu zalegają grunty, na których nie można opierać funda­mentów. Do takich nienośnych gruntów należą wszyst­kie grunty organiczne (torfy, namuły), luźno usypane grunty nasypowe i plastyczne grunty spoiste.

Jeśli grubość warstwy gruntu nienośnego pod planowa­nym domem jest niewielka, można wymienić grunt. Nie- nośny grunt wybiera się i wywozi, a na jego miejscu ukła­da się piasek warstwami po 20-50 cm, każdą dokładnie za­gęszczając. Można zastosować piasek wymieszany z ce­mentem (piasek stabilizowany cementem).

Gdy grunty nienośne sięgają około 2 m poniżej poziomu terenu, można jeszcze stosować tradycyjne fundamenty (ławy i stopy), zwiększając jedynie głębokość ich posado­wienia tak, aby sięgały gruntów nośnych. Kiedy grubość warstwy gruntów nienośnych jest więk­sza i wynosi na przykład 5 m, budynek można oprzeć na stopach fundamentowych wykonanych na warstwie gruntów nośnych. Na stopach robi się słupy, a na nich opiera belki podwalinowe. Dopiero na nich opiera się ścia­ny i samonośną konstrukcję podłogi parteru (nie jest wte­dy oparta na gruncie, tak jak w większości niepodpiwniczo- nych domów jednorodzinnych, tylko stanowi samodzielną konstrukcję, taką jak stropy kolejnych kondygnacji).

ławy

ławy

Nadal spotykanym rozwiązaniem jest posadowienie do­mu na studniach z kręgów opuszczonych do nośnych warstw gruntu. Ten typ posadowienia wykonuje się meto­dą studniarską, wybierając grunt spod dolnego kręgu i do­stawiając od góry następne. Podkopywane kręgi opusz­czają się stopniowo niżej, aż dochodzą do poziomu grun­tów nośnych. Wzdłuż projektowanych ścian robi się ciąg kręgów, które stanowią oparcie dla belek podwalinowych.

Jeżeli warstwy gruntów nośnych zalegają bardzo głębo­ko, fundamenty trzeba posadawiać na palach żelbeto­wych sięgających do nośnych warstw gruntu. Rozwiązanie to jest jednak bardzo drogie.

 

Uwaga! Jeśli warstwy gruntów nośnych znaj­dują się dużo poniżej poziomu terenu, fundamen­ty należy posadowić bardzo głęboko. Warto wte­dy sprawdzić, jaki jest poziom wody gruntowej, i jeśli jest niski, zastanowić się, czy nie podpiwni­czyć domu. Wobec kosztów związanych z wykonaniem głębokiego wykopu budowa na­wet nieplanowanych piwnic to niewielki wydatek.

Dom podpiwniczony

W domu podpiwniczonym wykop robi się pod całą po­wierzchnią zabudowy. Ze względu na bezpieczeństwo należy pamiętać o odpowiednim wyprofilowaniu skarp. W domu podpiwniczonym posadowionym na ławach i stu­pach można:

  • pod całym domem zrobić wykop do poziomu posadzki piwnicy, a następnie w jego dnie wykonać mniejsze wy­kopy pod ławy i stopy fundamentowe.
  • zrobić cały wykop do głębokości posadowienia i na jego dnie ustawić deskowanie, w którym będą wykonane ła­wy i stopy. Przestrzeń pomiędzy ławami wypełnia się potem piaskiem i zagęszcza go. Postępuje się tak, gdy wokół domu ma być ułożony drenaż. Wtedy ściana wy­kopu musi być odsunięta o około 0,5 m od boku ławy fundamentowej.

W dzienniku budowy kierownik budowy musi wpisać przejęcie placu budowy i termin rozpoczęcia prac oraz potwierdzić następujące czynności:
 wytyczenie osi budynku (najlepiej, by zrobił to geodeta)
 wykonanie deskowań i ułożenie zbrojenia
 ułożenie izolacji poziomych i pionowych
 wykonanie ścian fundamentowych
 pozostawienie przepustów na instalacje
 zasypanie wykopów
 wykonanie warstw podłogi na gruncie

, , , , , , ,

  1. Leave a comment

Leave a comment